Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7462 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

WINCENTY TADEUSZ
RUTKOWSKILista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
792934

Rank
polski: plut.mech.pokł./1586 ESP/
brytyjski: F/Sgt

Date of birth
1921-02-26

Date of death
1944-08-15

Cemetery
mapa
Kraków, Prandoty - cmentarz brytyjski
Wsp. 50.078666, 19.953851

Grave
Plot III Row A Grave 1.
Photo of grave

Country
Polska

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: Paul Moerenhout.     
pl.wikipedia.org/wiki/Wincenty_Rutkowski_(lotnik)     
www.polishairforce.pl/rutkowskiw.html     
    
Rutkowski Wincenty Tadeusz urodził się w m. Zakrzów w rodzinie Wincentego i Franciszki Rutkowskich (W. Grudniak).    
    
Wincenty Rutkowski urodził się 26 lutego 1921 r. we wsi Zakrzów położonej w okolicach Klimontowa. Naukę w szkole powszechnej ukończył w Klimontowie ( okolica Tarnobrzega ). Edukację skończył w gimnazjum w Staszowie. Nie ukończył jej. Na przeszkodzie stanęły trudności finansowe. Dalsze swoje życie postanowił związać z wojskiem. Dlatego też wstąpił do szkoły wojskowej. W 1937 r. przekroczył próg Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich z siedzibą w Bydgoszczy. Uczył się w specjalności mechanika płatowcowego. W czasie lotniczej edukacji dzielił losy ( przeprowadzki ) Szkoły.    
    
Wojna. Gdy ta się rozpoczęła był uczniem ostatniego roku Szkoły. Nie było sądzone mu brać udziału w walkach na wrześniowym polskim niebie. Razem z podobnymi sobie uczniami był ewakuowany na wschód Polski. 17 września 1939 r. po wkroczeniu Rosjan ewakuował do Rumunii. Spieszył podjąć dalszą walkę do Francji. Niestety nie otrzymał przydziału do jednostki bojowej. Po kapitulacji Francji inwazji Niemiec znów ewakuował się. Tym razem do Wielkiej Brytanii. Na Wyspę Ostatniej Nadziei dotarł 17 lipca 1940 r.    
    
Będąc na Wyspie przeszedł szkolenie aby zapoznać się z tym czym od strony technicznej dysponują nowi gospodarze. Mając tak zdobytą wiedzę dołączył do personelu naziemnego polskiego dywizjonu myśliwskiego. Był nim 317 Dywizjon Myśliwski "Wileński". Z początkiem 1943 r. zgłosił się do personelu latającego. Chciał być mechanikiem pokładowym latającym na pokładzie samolotów czterosilnikowych. Przełożeni nie czynili przeszkód. 4 marca 1943 r. został wysłany na kurs specjalistyczny do 4 School of Technical Training ( St. Athan ). Po jego ukończeniu 5 maja został skierowany na praktykę do szkoły strzelców samolotowych 1 AGS ( Pembrey ). Tak wykształcony wrócił do Northolt. 21 października 1943 r. otrzymał przeniesienie do polskiej eskadry "C" przy 138 squadronie w Tempsford. W listopadzie 1943 r. razem ze swoją jednostką przekształconą w 1586 Eskadrę do Zadań Specjalnych ruszył do Afryki Północnej. Tu zakwaterował się na lotnisku Sidi Amor ( Tunezja ). Następnie w drugiej dekadzie grudnia 1943 r. razem z 1586 trafił do Europy na lotnisko we Włoszech, Campo Casale. Campo Casale jest położone w pobliżu Brindisi.    
    
Do pierwszego lotu bojowego wystartował nocą z 12 na 13 maja 1944 r. Niestety lot nie należał do udanych. Lotnicy mimo znalezienia placówki i placówki zapasowej nie uzyskali z ziemi umówionych potwierdzających znaków. Samolot z ładunkiem wrócił do Brindisi. Drugi lot również był zakończony niepowodzeniem.    
    
Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego latał na pomoc walczącej stolicy. Bliżej, loty zaczął od nocy z 4 na 5 sierpnia Dalsze loty odbył z 8 na 9 sierpnia, z 9 na 10 sierpnia. W czasie tego lotu jego samolot stoczył walkę powietrzną z nocnym myśliwcem nad Mokotowem. Dalsze loty miały miejsce nocą z 12 na 13 sierpnia i z 13 na 14 sierpnia.    
    
Do ostatniego wystartował nocą z 14 na 15 sierpnia 1944 r. Był to jego ósmy lot bojowy. W drodze powrotnej w okolicach Bochni jego samolot został zaatakowany przez hitlerowskiego nocnego myśliwca. Mimo prób obrony Liberator został trafiony. Zapalił się. Płonąc przebył jeszcze pewien odcinek a następnie eksplodował w powietrzu. Prawie cała załoga zginęła w czasie eksplozji lub ratując się skokiem bez użycia. Ciała sześciu lotników odnaleziono w pobliżu spalonego wraku. Siódme ciało należące do Rutkowskiego znaleziono w znacznej odległości od wypalonej maszyny. Załogę pochowano na cmentarzu w Pogwizdowie. Po wojnie ekshumowano i pochowano we wspólnym grobie na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Krakowie.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI    
    
Gallery
Fotka Fotka