Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8498 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

WILHELM
SASAKLista Krzystka Updated: 2012-04-15
Official Number
781267

Rank
polski: kpr. pchor.pil./32 DM/
brytyjski: Sgt

Date of birth
1916-10-11

Date of death
1940-11-30

Cemetery
mapa
Chichester Cemetery
Wsp. 50.840924, -0.758046

Grave
Square 42. R.C. Plot. Grave 40.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..."     
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcia: WyrdLight-McCallum Photography    
www.WyrdLight.EU for commissioned photography     
www.WyrdLight.COM for special interest photograph     
www.polishairforce.pl/sasak.html     
    
Wilhelm Sasak przyszedł na świat 11 października 1916 r. Szkolenie lotnicze dające mu zawód pilota przeszedł w grodzie Kraka. Tu stacjonował 2 Pułk Lotniczy. Następnie uzupełnił je w Grudziądzu na Kursie Wyższego Pilotażu. We wrześniu 1939 r. bronił nieba nad Polską. Po przegranej nie złożył broni. Chciał dalej walczyć. Nie zdecydował się na konspirację. Przedostał się do Rumunii. Z niej ruszył do Francji. Tu podobnie jak w Polsce nie odnotował na swoim koncie powietrznych zwycięstw. Gdy sojusznicza Francja padła ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Tam na Wyspie Ostatniej Nadziei przeszedł niezbędne przeszkolenie w lotach na brytyjskich samolotach. Odbył je w 6 OTU.    
    
W rok po pamiętnym szczególnie dla nas Polaków wrześniu 1940 r. otrzymał przydział do dywizjonu myśliwskiego RAF. Wilhelm Sasak latał w 32 Dywizjonie Myśliwskim. Razem z angielskimi kolegami brał udział w powietrznej "Bitwie o Wielką Brytanię". Zginął śmiercią lotnika 30 listopada 1940 r. Tego dnia razem z lotnikami innego brytyjskiego dywizjonu wykonywał lot patrolowy. Samolot jego z bliżej niewyjaśnionych powodów się zapalił. Pilot nie skorzystał ze spadochronu. Maszyna uderzyła w ziemię. Miało to miejsce niedaleko Chichester. Pilot zginął. Został pochowany na lokalnym cmentarzu.     
    
Konrad Rydołowski    
Gallery
Fotka