Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8471 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

STANISŁAW
BRZEZINALista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
76782

Rank
polski: płk pil./317 DM; DSP/
brytyjski: G/C

Date of birth
1904-03-05

Date of death
1946-02-13

Cemetery
mapa
Orpington (St. Mary Cray) Cemetery
Wsp. 51.393671, 0.118723

Grave
War Graves Plot E Div 3 Grave 94.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
The post war period

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..." *     
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: Clive.     
pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Brzezina     
    
* Brzezina Stanisław urodził się w m. Łódź... ().    
    
Stanisław Brzezina przyszedł na świat w Łodzi 5 marca 1904 r. W 1925 r. rozpoczął swoją przygodę z wojskiem. Tego roku przekroczył mury Oficerskiej Szkoły Lotnictwa w Grudziądzu. Promowany został jako obserwator w 1927 r. Była to I promocja z 11 lokatą. Swój pierwszy przydział otrzymał do Poznania. Tu stacjonował 3 Pułk Lotniczy. Z niego został skierowany do Dęblina. Po ukończeniu kursu pilotażu w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa przydzielony został do Torunia. W grodzie Kopernika trafił do 4 Pułku Lotniczego. Nie pozostał w nim długo. Upomniał się o niego Dęblin. Był potrzebny w Szkole Orląt jako instruktor. Jako szef pilotażu pełnił obowiązki w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Na dwa lata przed wybuchem II wojny światowej został komendantem Wyższej Szkoły Pilotażu w Grudziądzu. Następnie przeszedł na to samo stanowisko w Ułężu.     
Z chwilą wybuchu wojny znalazł się między obrońcami Dęblina. Po wrześniowej klęsce dzieląc swój los z pozostałymi lotnikami przedostał się do Rumunii. Z niej ruszył do sojuszniczej Francji. Z niej odpłynął do Wielkiej Brytanii. To właśnie na Wyspie Ostatniej Nadziei otrzymał skierowanie do 5 OTU. Po odbyciu niezbędnego przeszkolenia w Aston Down znalazł się wśród lotników RAF. Latał w 74 Dywizjonie Myśliwskim. Razem z nim wziął udział w Bitwie o Anglię. 13 sierpnia 1940 r. mógł zapisać na swoje konto zestrzelenie dwóch niemieckich bombowców. Ale zaliczono mu 1 pewny i 1 prawdopodobny. Sam w czasie tej walki został zestrzelony. Ratował się skokiem na spadochronie.     
Pod koniec września 1940 r. został odwołany do formowania polskiego dywizjonu myśliwskiego. Organizował 317 Dywizjon "Wileński". Dowodził nim od 20 lutego do 6 sierpnia 1941 r. W tym czasie powiększył konto swoich zestrzeleń. 11 lipca 1941 r. w locie nad Francją zubożył Luftwaffe o jednego myśliwca.     
W sierpniu 1941 r. objął dowodzenie 2 Polskim Skrzydłem Myśliwskim. Odszedł z tego stanowiska w dniu 24 grudnia 1941 r. Rozpoczął swoją edukację. Trafił do Wyższej Szkoły Lotniczej za oceanem. Po powrocie Stanów Zjednoczonych pełnił obowiązki dowódcy lotniska w Heston. Przez czas pewien wykładał w Peebles w Wy zszyj Szkole Lotniczej.     
Na dwa lata przed końcem wojny został szefem Sztabu Polskich Sił Powietrznych. Natomiast od 19 września 1945 r. był oficerem łącznikowym przy Głównym Dowództwie Brytyjskich Okupacyjnych Sil Powietrznych.     
Zginął w wypadku lotniczym 13 lutego 1946 r. Tego właśnie dnia odbywał tradycyjny lot służbowy z okupowanych Niemiec do Wielkiej Brytanii. Douglas Dakota którym leciał, rozbił się. Stanisław Brzezina został pochowany na cmentarzu w St. Mary w Orpington.     
    
Opracowanie: Konrad RYDOŁOWSKI    
Gallery
Fotka