Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

WŁADYSŁAW
SZULKOWSKILista Krzystka Updated: 2012-03-09
Official Number
76747

Rank
polski: kpt.pil./315 DM/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1909-11-06

Date of death
1941-03-27

Cemetery
mapa
Liverpool (West Derby) Cemetery
Wsp. 53.45276, -2.915521

Grave
Sec. 11. R.C. Coll. Grave 392.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..." *    
"Księga Lotników Polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcia: Adrian Cork, themerseysidefew.com     
    
* Władysław Szulkowski urodził się w m. Goworowo-Probostwo ... ().     
Władysław Szulkowski urodził się 6 listopada 1909 r. Po zdaniu egzaminów maturalnych rozpoczął swoją przygodę z wojskiem. Wybrał lotnictwo. Mając w kieszeni maturę wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Ukończył ją w 1933 r. Promocją z 15 sierpnia 1933 r. otrzymał stopień podporucznika - obserwatora.    
Wybuch II wojny światowej zastał go w Ułężu. Szulkowski był instruktorem na Kursie Wyższego Pilotażu. Nie siedział bezczynnie na ziemi. Wziął udział w walce w obronie polskiego nieba. Po kapitulacji dzieląc swój los z losem innych lotników przeszedł granicę z Rumunią. Następnie znalazł się we Francji. Gdy ta skapitulowała ruszył z transportem ewakuacyjnym do Wielkiej Brytanii.    
W Wielkiej Brytanii odbył przeszkolenie w Aston Down. Po skończonym kursie w 5 OTU rozpoczął loty bojowe. Latał jak wielu jego rodaków w RAF. Był przydzielony do 65 Dywizjonu Myśliwskiego. Stacjonował z nim w Hornchurch. Z niego startował do Bitwy o Wielką Brytanię. 22 sierpnia 1940 r. w czasie walki zestrzelił nieprzyjacielskiego Me - 109.    
Z chwilą formowania jednego z polskich dywizjonów myśliwskich odszedł do tego. Od dnia 21 stycznia 1941 r. stał się pilotem 315 Dywizjonu Myśliwskiego. Razem z "Dębliniakami" latał do swojej tragicznej śmierci. Zginął śmiercią lotnika 27 marca 1941 r. Jego samolot zderzył się z inną polską maszyną. Obaj lotnicy polegli. Szczątki samolotów wpadły do wody. Ciało Szulkowskiego zostało odnalezione. Drugiego naszego rodaka (sierż.pil. Edward Paterek - W. Grudniak) pochłonęło morze. Władysław Szulkowski został pochowany na cmentarzu w Liverpool ( West Derby ).    
    
Opracowanie: Konrad Rydołowski