Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Stefan Michał
KołodyńskiLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
76637

Rank
polski: mjr pil./303 DM/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1904-07-04

Date of death
1973-01-25

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
www.mysliwcy.pl/forum/watki.php?id=888     
    
Kołodyński Stefan Michał urodził się w m. Krasnystaw... ().    
    
tefan Kołodyński urodził się 4 lipca 1904 roku w Krasnymstawie. Był absolwentem Szkoły Lotniczej w Grudziądzu. Będąc sierżantem podchorążym obserwatorem otrzymał przydział do 1.Pułku Lotniczego stacjonującego w stolicy. W 1928 r. Awansował na stopień podporucznika i został skierowany na kurs pilotażu. Ten miał miejsce w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa. Ukończył go dwa lata później. Podniósł poprzeczkę lotniczej wiedzy na Kursie Wyższego Pilotażu. Swoją wiedzą dzielił się z innymi będą instruktorem na kursie który sam nie tak dawno ukończył. Na sześć lat przed wybuchem II wojny światowej był przydzielony do jednej z eskadr myśliwskich w 1. Pułku Lotniczym. Był członkiem polskiej delegacji wojskowej składającej wizytę w Rumunię. 30 września 1933 r. Znalazł się w nowo sformowanej eskadrze myśliwskiej swojego Pułku. Był w niej oficerem technicznym. Dwa lata ( 1936 - 1938 ) był adiutantem na Kursie Wyższego Pilotażu. W 1938 r. został Ewakuował się do Wielkiej Brytanii znalazł się wśród lotników Royal Air Force. W 1940 roku został skierowany do 4 Air Gunnery School. Od lutego do kwietnia tego samego roku był oficerem łącznikowym w sztabie 81. Grupy Myśliwskiej. W kwietniu 1941 roku został przydzielony do polskiego dywizjonu. Był nim osławaniony 303 Dywizjon Myśliwski im. Tadeusza Kościuszki. 27 kwietnia 1942 roku brał udział w ochronie bombowców w nalocie na Ostendę. Został zestrzelony nad Francją. Trafił do niewoli. Był osadzony w Żaganiu. Nie zdecydował się na emigrację. Wrócił do Polski. Zmarł 25 stycznia 1973 roku w Warszawie. Tu został pochowany na Cmentarzu Wojskowym ( Powązki ).    
Konrad RYDOŁOWSKI
 
Comments
  • 2021-06-30 Gierczak Dorota
    Witam. Wszelkie źródła dot. Pochówku Michała Kołodyńskiego pdają Powązki. Tymczasem nie ma w ewidencji Powązek numeru grobu, za to na cmentarzu bródnowskim znajduje się grób P. Kołodyńskiego, pilota, lecz rok śmierci podano 1973. Czy można to jakoś wyjaśnić?
  • 2022-01-25 Grudniak Wiesław
    Dziękujemy Pani Doroto za informację. Czy może Pani podać mi dokładną lokalizację ?    
    Pozdrawiam