Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8476 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Jan
ObuchowskiUpdated: 2012-02-18
Rank
por. pil./GC I/145/

Date of birth
1909-05-27

Date of death
1940-06-09

Cemetery
Grave
Grób: 306
Photo of grave

Country
Francja

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Absolwenci Szkoły Orląt..." J. Pawlak    
"Ku czci poległych lotników 1939-1945" Zbiorowa    
"Polskie Lotnictwo we Francji" B. Belczarz    
Zdjęcie: via Bartłomiej Belcarz    
    
Jan Obuchowski urodził się 27 maja 1909 r. Po otrzymaniu świadectwa maturalnego w 1930 r. dalszą edukację kontynuował w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Po jej ukończeniu nie zrezygnował z lotnictwa. W październiku 1931 r. przestąpił próg Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W sierpniu 1933 r. został promowany na stopień podporucznika obserwatora. Otrzymał przydział do 31 Eskadry Liniowej. Będąc w 3. Pułku Lotniczego przeszedł wstępne szkolenie w pilotażu. 1 lipca 1934 r. został skierowany do Grudziądza. Tu odbył Kurs Wyższego Pilotażu. Tak wykształcony został przydzielony do 131 Eskadry Myśliwskiej. 1 stycznia 1936 r. awansował na stopień porucznika. 1 września 1937 r. odszedł do Eskadry Ćwiczebnej Pilotażu. W niej powierzono mu dowodzenie plutonem. Z dniem 1 października 1938 r. został jej dowódcą. Przed wybuchem II wojny światowej przeprowadził mobilizację Eskadry Treningowej i Eskadry Zapasowej Bazy nr 3.    
    
Pamiętnego 1 września 1939 r. po bombardowaniu przez Luftwaffe lotniska na w Ławicy ewakuował z niej Bazę. 13 dnia wojny ( 13 września 1939 r. ) został wyznaczony do odbioru samolotów produkcji francuskiej i angielskiej. Samoloty miały dotrzeć drogą morską do Rumunii. Przed wyruszeniem w drogę zdał dowodzenie Eskadrą Treningową. Razem z innymi pilotami Bazy nr 3 udał się we wspomnianym kierunku to jest do Rumunii. 17 września przekroczył granicę rumuńską. Znalazł się w Tulcea. Tu zgłosił się do grupy lotników będących pod dowództwem podpułkownika Pamuły. Przez Belgrad, Triest, Wenecję ruszył za bronią do Francji. W ojczyźnie spadkobierców Napoleona I Bonaparte został przydzielony do I/145 Warszawskiego Dywizjonu Myśliwskiego. Dowodził kluczem. Razem z dywizjonem brał udział w kampanii wiosennej 1940 r. Zginął śmiercią lotnika 9 czerwca 1940 r. Tego dnia razem z grupą wziął w wymiataniu w dolinie Sekwany. Będąc w okolicach Vernon nasi rycerze biało - czerwonej szachownicy starli się z Do - 17 w osłonie Me - 109. Nieprzyjaciel nie pudłował. Strzelał celnie. Straciliśmy trzech pilotów. Między nimi był porucznik Obuchowski. Jan Obuchowski został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Auberive.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI