Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Wilhelm ks.
StemporLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-2555

Rank
polski: kpt.kapelan/303 DM/
brytyjski: S/Ldr

Date of birth
1913-06-24

Date of death
1990-04-16

Cemetery
Grave
Pojedyńczy
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: Wiesław Grudniak    
Zdjęcie lotnika: via Ks. Mariusz Białobłocki z Rychtala    
    
    
Urodził się 24 czerwca 1913 w Bobrownikach. Był jednym z sześciorga dzieci Wincentego Stempora i Berty z d. Kubitza. Jego droga do kapłaństwa wiodła przez Małe Seminarium Duchowne Ojców Oblatów w Lublińcu, potem pięcioletnie studia w Wyższym Seminarium w Obrze k. Wolsztyna, przerwane wybuchem II wojny światowej. Zaraz po jej rozpoczęciu udał się przez Włochy do Francji, gdzie ukończył seminarium i w 1941 roku otrzymał święcenia kapłańskie, których mu udzielił bp A. Clabaut.    
    
Po ukończeniu nauki podjął pracę duszpasterską wśród rodaków na obczyźnie, gdzie był kapelanem polskich żołnierzy zdemobilizowanych i internowanych w południowej Francji oraz Polaków wygnanych przez Niemców z Alzacji. Tam wraz z innymi zakładał polskie szkoły, ucząc języka polskiego, historii i religii. W towarzystwie kilku żołnierzy, dwóch lekarzy i jednego kapelana zbiegł przez Pireneje do Hiszpanii, stąd drogą lądową do Gibraltaru, po czym okrętem do Szkocji, gdzie bp Józef Gawlina mianował go kapelanem słynnego Dywizjonu Myśliwców 303 im. Tadeusza Kościuszki, 3 Polskie Skrzydło Myśliwskie.    
    
Ojciec W. Stempor niebawem stał się prawdziwym przyjacielem pilotów i obsługi. W maju 1945 roku z radością powrócił do Polski: "Szczerze jestem zadowolony, że wróciłem, że mogę dalej pracować wśród polskiego ludu i dla niego, dla naszej ukochanej Ojczyzny". Wkrótce rozpoczął pracę pedagogiczną w Małym Seminarium w Lublińcu. Choroby nabyte w czasie wojny, wymagające dłuższego leczenia, wyłączyły go z obowiązków i skłoniły do poddania się leczeniu. Po kuracji przebywał kolejno w Grotnikach, Laskowicach Pomorskich i Wrocławiu, pełniąc posługę misjonarza ludowego, a w tym ostatnim miejscu także przełożonego domu zakonnego. Zmarł nieoczekiwanie w rodzinnej parafii w Poniedziałek Wielkanocny w 1990 roku. Został pochowany na cmentarzu w Bobrownikach Śląskich.     
    
Podane za: Encyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku, encyklo.pl/index.php?title=Stempor_Wilhelm
Gallery
Fotka Fotka