Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7462 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

EUGENIUSZ
FIEDORCZUKLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-0328

Rank
polski: por.pil./315 DM/
brytyjski: F/O

Date of birth
1918-10-28

Date of death
1942-08-15

Cemetery
Grave
Plot G Row A Grave 17.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: via Grzegorz Śliżewski     
www.polishairforce.pl/fiedorczuk.html     
    
    
Eugeniusz Fiedorczuk urodził się 28 października 1918 r. (w m. Czyta - Rosja. [W. Grudniak]). Po zdaniu egzaminu maturalnego rozpoczął swoją ?przygodę? z wojskiem. Po odbyciu szkolenie unitarnego w pułku piechoty w Częstochowie został przyjęty został do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie.    
Ukończył tę jako pilot myśliwski. W pamiętnym z historii wrześniu 1939 r. znalazł się wśród lotników obrońców nieba nad Polską. 17 września przekroczył granicę z Rumunią. Na pokładzie statku dotarł na Maltę. Z niej w podobny sposób przedostał się do Francji. Wyokrętował się w Marsylii.    
We Francji trafił do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Lyon - Bron. W drugiej połowie 9 maja 1940 r. otrzymał przydział do 1/145 Dywizjonu Myśliwskiego ?Warszawskiego". Wykonywał loty bojowe razem z innymi kolegami. Po kapitulacji Francji drogą wodną udał się na Wyspę Ostatniej Nadziei.    
W październiku 1940 r. został skierowany na szkolenie do 5 OTU. Ukończył je i otrzymał posting do 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki. Pod koniec stycznia 1941 r. został przeniesiony do innego polskiego dywizjonu myśliwskiego. Tą jednostką był 315 Dywizjon ?Dębliński".    
9 sierpnia 1941 r. mógł zapisać na swoje konto uszkodzenie niemieckiego myśliwca Me ? 109. W czasie tego lotu ( leciał w osłonie innych samolotów atakujących cel we Francji ) był zmuszony do lądowania poza własnym lotniskiem. Ścigając wroga stracił za dużo paliwa.    
21 października 1941 r. w rejonie St. Omer zaatakował kolejnego nieprzyjacielskiego Messerschmitta. Efektem tej walki było zgłoszenie prawdopodobnego zestrzelenia. 24 października, sam został trafiony. Ranny uratował siebie i w pierwszym etapie lotu swój samolot. Niestety nad zbawczym brzegiem Wyspy silnik odmówił posłuszeństwa. Eugeniusz był zmuszony do przymusowego lądowania. Lądując w przypadkowym terenie został drugi raz ranny. Po wyleczeniu wrócił do służby w powietrzu. Dywizjonu nie zmienił. Dalej był pilotem myśliwskim 315 dywizjonu. .    
Zginął śmiercią lotnika 15 sierpnia 1942 r. Tego dnia wystartował do lotu treningowego na treningowy na strzelanie nad poligonem. Po wykonaniu ćwiczenia i obniżeniu pułapu lotu samolot uderzył w nadmorską wydmę. Stanął w ogniu. Pilot nie miał szans na ratunek. Eugeniusz Fiedorczuk został pochowany na cmentarzu w Formby.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka Fotka