Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7715 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

MIECZYSŁAW
GŁÓDLista Krzystka Updated: 2017-02-15
Official Number
P-1983

Rank
polski: por.pil./10 AGS;AOS/
brytyjski: F/O

Date of birth
1916-06-02

Date of death
1943-05-07

Cemetery
Grave
Plot 72 Row 6 Grave 1.
Photo of grave

Country
Kanada

Period
World War II

Source
"Księga lotników Polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie grobu: Jan Skora, Honorary Consul of the Republic of Poland for Nova Scotia     
www.polishairforce.pl/glod.html     
    
Głód Mieczysław urodził się w m. Jarocin, pow. Nisko w rodzinie Wincentego i Anny Głódów (W. Grudniak)    
    
Mieczysław Głód przyszedł na świat 2 czerwca 1916 r. Był absolwentem gimnazjum w Sandomierzu. Po zdaniu egzaminu maturalnego wstąpił do wojska. Postanowił, że swoje przyszłe życie zwiąże z mundurem. We wrześniu 1937 r. rozpoczął kurs podchorążych w jednym z pułków piechoty. Po jego zakończeniu w styczniu 1938 r. przekroczył progi Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Uczył się na obserwatora samolotowego.    
    
Wybuch wojny zastał w Dęblinie. W nocy z 2 na 3 września 1939 r. został ewakuowany z podchorążymi 4 Eskadry Szkolnej Obserwatorów i instruktorami na południe Polski. Po 17 września razem ze wspomnianymi chciał się dostać się do Rumunii. 20 września część ewakuowany dostała się do niewoli niemieckiej. Mietek uniknął niewoli. Przedostał się do Sandomierza do rodziny. Tu w grudniu został zatrzymany i wywieziony do oflagu w Murnau. Z tego został odesłany do stalagu w Neu Versen. Żeby trafić do stalagu w Arnoldsweiler. Z tego ostatniego uciekł i w czerwcu 1942 r. znalazł się w Wielkiej Brytanii. Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei znalazł się w Blackpool. Z dniem 10 sierpnia 1942 r. jego stopień wojskowy został zweryfikowany. Podporucznik Mieczysław Głód został skierowany szkolenie dla nawigatorów. Uczył się teorii w Air Crew Training Centre w Hucknall. Następnie kontynuował edukację w Polish Initial Training Wing z siedzibą w Brighton. Ukończył tę z końcem lutego 1943 r. W marcu 1943 r. został wysłany na kurs praktyczny do Kanady. Po pobycie w bazie RCAF Moncton trafił do szkoły obserwatorów 10 Air Observer School.    
    
Do ostatniego lotu z którego już nie wrócił wystartował 7 maja 1943 r. Był to nocny lot treningowy. Po starcie nastąpiło zmiana pogody. Widoczność uległa pogorszeniu. W czasie zniżania jego samolot utonął w chmurach. Lotnik nie widział ziemi. Zderzył się z wyniosłością terenu. W katastrofie poniósł śmierć uczący się Głód i uczący się major Andrzej Markiewicz. Ten sam Markiewicz który towarzyszył Stanisławowi Skarżyńskiemu w locie nad Afryką w 1931 r. Reszta lotników, którzy byli na pokładzie odniosła rany. Porucznik Mieczysław Głód został pochowany na cmentarzu w Moncton.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI    
Gallery
Fotka