Search the resting place of Polish airmen

The database contains 6815 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Olgierd
CumftUpdated: 2012-08-19
Official Number
P-2012

Rank
polski: mjr obs./wywiad wojsk./
brytyjski: S/Ldr

Date of birth
1906-11-30

Date of death
1977-11-07

Cemetery
Grave
Sektor: K1 Rząd: 2 Numer: 21
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek
Zdjęcie: www.grobonet.com     
Zdjęcie lotnika: Maria Patynowska    
    
    
Olgierd Cumft urodził się 30 listopada 1906 r. Po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Lotnictwa w Grudziądzu otrzymał przydział do 1 Pułku Lotniczego. Stacjonował w Warszawie. Latał w składzie jednej z jej eskadr bombowych. W trakcie wykonywania lotu ćwiczebnego na początku lipca 1933 r. został zmuszony do przymusowego lądowania. Lądując został ranny. Trafił do szpitala. Po wyjściu z tego został dowódcą plutonu obrony przeciwlotniczej. Jednocześnie podniósł poprzeczkę swojej lotniczej wiedzy. Ukończył kurs zorganizowany przez Wyższą Szkołę Lotniczą.    
    
Przez rok służył w dyplomacji. Od 1939 do 1940 r. był zastępcą attache lotniczego w Japonii. Odszedł z niej aby dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei od 1941 r. do końca wojny pełnił służbę w Dowództwie Polskich Sił Powietrznych. Do nowej, wyzwolonej Polski nie wrócił. Pozostał na emigracji. Zdemobilizowany zamieszkał w Londynie. Pracował poza lotnictwem.    
    
Zmarł w Londynie 7 listopada 1977 r. Po skremowaniu prochy Olgierda Cumfta spoczęły w Warszawie na cmentarzu augsbursko - ewangielickim.     
    
Opracowanie Konrad Rydołowski
Gallery
Fotka
 
 
Comments
  • 2015-11-07 Krzsztof Michalski
    W 1928 r. ukończył SPL z 43 lokatą. Odznaka obserwatora nr 534. W 1939 r. ukończył III kurs WSLot. W 1954 r. przyjął obywatelstwo brytyjskie, na emigracji pracował jako zegarmistrz. Żonaty z Heleną Gisman. Współautor Księgi Lotników Polskich. W 1982 r. uzyskał prawo do tytułu naukowego Oficera Dyplomowanego.