Period
The post war period

Source
Informacja i zdjęcie: pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Hynek

Franciszek Hynek urodził się w grodzie Kraka 1 grudnia 1897 r. Służbę wojskową odbył w szczególnym okresie. Był to czas I wojny światowej. Jako żołnierz służył w Legionach Polskich. Walczył na froncie rosyjskim i we Włoszech. Tam w Italii trafił do niewoli. Do ojczyzny wrócił z żołnierzami generała Hallera. Po powrocie ukończył szkołę pilotów balonowych. W 1928 r. startował w Krajowych Zawodach Balonowych. Dobrze wyczuł wiatr. Balon którym leciał doleciał pomyślnie do mety. Franciszek Hynek zajął I miejsce. To zwycięstwo pozwoliło, że stał się reprezentantem Polski na światowych zawodach balonowych. Baloniarze walczyli o puchar Gordon Genetta. Franciszek Hynek nie latał sam. Towarzyszył mu nawigator. Nawigatorem był Zbigniew Burzyński. W zawodach z 1932 r. to właśnie ta para zajęła szóste miejsce. Co najważniejsze, druga polska załoga zajęła czwarte miejsce. Polacy pozostali w finałowej dziesiątce. Rok później reprezentowali Polskę w zawodach za oceanem. Startowali w USA. Do swojej dyspozycji mieli balon "Kościuszko". "Kościuszko" pokonał odległość 1 370 km w rekordowym czasie 39 godzin i 32 minut. Był to bez wątpienia rekord na skalę międzynarodową. Puchar powędrował do ojczyzny zwycięzców. Na rozegranych w 1934 r. zawodach, których start miał miejsce z lotniska na Polu Mokotowskim w Warszawie zmienił nawigatora. Leciał z nim Władysław Pomaski. Zmiana nie przeszkodziła w zwycięstwie. Duet pobił dwa rekordy. Rok później zajął tylko czy aż piąte miejsce. To samo przypadło w 1936 r. Nie rozstawał się z wojskiem. Trzynaście lat pełnił służbę wojskową w wojskach balonowych. Służył w podwarszawskim Legionowie. owych. Po przegranej kampanii wrześniowej 1939 r. nie ruszył za bronią do Francji przeszedł do konspiracji. Został w okupowanym kraju. Stał się żołnierzem podziemnej armii. Walczył. Służył w szeregach w Związku Walki Zbrojnej a następnie Armii Krajowej. Nie uniknął aresztowania przez Niemców. Trafił na Pawiak. Z tego został wywieziony do obozów koncentracyjnych. Po wyzwoleniu zajął się popularyzowaniem tak sobie bliskiego sportu balonowego. W czasie obchodów Święta Lotnictwa w 1958 r. postanowił być powietrznym listonoszem. Zabrał do kosza balonu listy opatrzone okolicznościowym stemplem. Wzbił się w powietrze z Gniezna. Ostatni zapis z jego dziennika pokładowego informuje, że mija Żnin. Bliżej północy doszło do katastrofy. Podawane są różne przyczyny. Nie ulega jednak dyskusji jedno, Franciszek Hynek zginął. Miało to miejsce 8 września 1958 r. Został pochowany w stolicy.