Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Aleksander Bronisław
MajewskiLista Krzystka Updated: 2012-12-02
Official Number
P-0337

Rank
polski: ppłk pil.
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1899-05-06

Date of death
1980-05-06

Cemetery
Grave
Kwatera C16;6;6. Rodzinny
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie lotnika: Zbigniew Charytoniuk     
Informacja:     
www.mksl.pl/2016/11/14/kmdr-por-pil-aleksander-majewski-2/     
pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Majewski_(lotnik)     
    
    
Aleksander Majewski urodził się 6 maja 1899 r. Z dala od Polski bo w Charkowie chodził do szkoły. W drugim roku trwania I wojny światowej rozpoczął służbę wojskową. Służył jako ochotnik w armii rosyjskiej. Po ukończeniu szkoły oficerskiej został dowódcą kompanii piechoty. W 1916 r. awansował do stopnia porucznika. Nie wrócił do odrodzonej Polski 1918 r. Po rewolucji październikowej służył w Czerwonej Armii. W nowej Polsce znalazł się w 1919 r. Rozpoczął służbę w Wojsku Polskim w stopniu szeregowego. Rok później przywrócono mu stopień oficerski. W latach 1924 - 1925 zdobywał wiedzę lotniczą w Bydgoszczy. Tu z miasta nad Brdą został przydzielony do 6. Pułku Lotniczego. W styczniu 1930 roku został promowany na stopień kapitana i objął dowodzenie 63 Eskadrą Towarzyszącą. W 1934 r. znalazł się w 64 Eskadrze jako jej oficer taktyczny. Dowodził eskadrami treningowymi w 6. i 5. Pułku Lotniczym.     
    
W maju 1939 r. objął dowództwo obrony przeciwlotniczej twierdzy brzeskiej. Bronił tej w pamiętnym wrześniu 1939 r. Nie godził się z przegraną. Ruszył za bronią do Francji. Wstąpił do odradzającego się lotnictwa. Zajął się szkoleniem obserwatorów lotniczych. Gdy spadkobiercy Napoleona Bonaparte skapitulowali ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Zajmował podobną pracą co przed przybyciem na Wyspę Ostatniej Nadziei. W 1944 r. został odsunięty od dowodzenia. Z lotnictwem się nie rozstał. Latał w lotnictwie cywilnym Wielkiej Brytanii. Wrócił do Polski w 1945 r. Do połowy 1947 r. był zastępcą komendanta Oficerskiej Szkoły Lotniczej. Z OSL w Dęblinie trafił do pionu szkolenia Dowództwa Wojsk Lotniczych. W 1948 r. w maju został oddelegowany do powstającego lotnictwa morskiego. To on był organizatorem i pierwszym dowódcą Samodzielnej Eskadry Lotniczej Marynarki Wojennej. Po ucieczce samolotem do Szwecji jednego z oficerów został aresztowany. Wyrokiem Sądu Marynarki Wojennej został skazany. Otrzymał wyrok cztery lata więzienia i degradację do stopnia marynarza. Najwyższy Sąd Wojskowy złagodził wyrok do półtora roku więzienia i degradacji do stopnia kapitana. Wyrok uchylono w 1956 r. Aleksander Majewski w styczniu 1957 r. został przywrócony do służby wojskowej. Jednocześnie mógł wrócić do latania. W połowie stycznia 1960 r. przeszedł w stan spoczynku. Będąc cywilem został zastępcą dyrektora Oddziału PLL Lot w Gdańsku. Zmarł 6 maja 1980 r.     
    
Konrad RYDOŁOWSKI    
Gallery
Fotka