Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Hipolit
ŁossowskiUpdated: 2012-12-21
Rank
generał brygady

Date of birth
1880-12-20

Date of death
1925-02-10

Cemetery
Grave
Kwatera: A 12 Rząd: 6, Grób: 1
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Ku czci..." por red. mjr pil. M. Romeyko    
Informacja i zdjęcie : pl.wikipedia.org/wiki/Hipolit_Łossowski , ZCK Warszawa    
    
Hipolit Łossowski urodził się 20 grudnia 1880 r. w Nowogrodzie Siewierskim (gubernia czernihowska) na Ukrainie. Maturę uzyskał w Korpusie Kadetów w Moskwie. Pod koniec września 1900 r. wstąpił do armii rosyjskiej. Po ukończeniu Pawłowskiej Szkoły Junkrów i awansie otrzymał przydział do batalionu saperów. Jako dowódca kompanii wziął udział w wojnie rosyjsko ? japońskiej. W lotnictwie na własną prośbę. Od 7 grudnia 1909 do 21 lipca 1910 r. był słuchaczem kursów pilotów sterowcowych Oficerskiej Szkoły Żeglugi Powietrznej w Petersburgu. Po ukończeniu Szkoły pozostał w niej jako instruktor. Następnie był członkiem Komisji Odbiorczej Aeroplanów Głównego Zarządu Wojsk Technicznych Sztabu Generalnego aby zostać odbiorcą samolotów w Moskwie. W tym mieście został powołany na stanowisko komendanta szkoły pilotów. Dysponując odpowiednim wyszkoleniem został zastępcą dowódcy sterowca. Dowodził parkiem lotniczym w Pskowie. Z tego przeszedł na stanowisko szefa odbiorców zamówień Głównego Zarządu Floty Powietrznej. Od 27 sierpnia 1917 r. pełnił funkcję kierownika Wydziału Lotniczego Komisji Wojskowej w Naczelnym Polskim Komitecie Wojskowym. Od marca do sierpnia 1918 r. służył w I Korpusie Polskim w Rosji. Po rozbrojeniu przez Niemców został zdemobilizowany. Aby w Warszawie wstąpić do działającego w konspiracji Związku Lotników. Oficjalnie od 1 września 1918 r. rozpoczął służbę w szeregach Wojska Polskiego. W pamiętnym listopadzie tego roku wziął udział w przejęciu przez mieszkańców syreniego grodu lotniska na Polu Mokotowskim.    
Od 14 listopada 1918 r. został szefem Sekcji Żeglugi Napowietrznej Departamentu Technicznego Ministerstwa Spraw Wojskowych. Aby objąć zgodnie z rozkazem szefa Sztabu Generalnego dowodzenie nad nowo sformowanymi Wojskami Lotniczymi. Te na początku swojego istnienia podlegały pod Sztab Generalny. Po reorganizacji Łossowski sprawował funkcję Inspektora Wojsk Lotniczych. Z tej powtórnie przeszedł na stanowisko szefa Sekcji Żeglugi Napowietrznej. 23 września 1919 r. wyznaczony został do objęcia dowodzenia tworzącej się Brygady Lotniczej. 1 sierpnia 1921 r. przyjął stanowisko kierownika Centralnych Zakładów Lotniczych. Niestety ze względu na stan zdrowia został urlopowany z wojska. Zmarł w Warszawie 10 lutego 1925 r. Pośmiertnie awansowany za zasługi do stopnia generała brygady. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w stolicy Polski.     
    
Opracowanie: Konrad Rydołowski
 
Comments
  • 2013-05-24 Małecki Wojciech
    Duża różnica w dacie urodzenia    
    NE 1881.07.21    
    K.Rydołowski 1881.06.08    
    Ku czci poległych lotników wyd.1933 str.383 1880.12.20