Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8494 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Adam
KropińskiLista Krzystka Updated: 2013-01-30
Official Number
76600

Rank
polski: ppłk.pil./300 DB/
brytyjski: W/Cdr

Date of birth
1900-10-11

Date of death
1982-03-02

Cemetery
Grave
Horn no. 2, Block 15, Lot 45
Photo of grave

Country
Kanada

Period
The post war period

Source
'Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Informacja: www.polishairforce.pl/kropinski.html     
Zdjęcie lotnika: Beata Michałek-Hławiczka    
Zdj.portretowe Mr. Chris Kropinski    
    
Urodzony w Przemyślu. W marcu 1918, ochotniczo wstąpił do 3 Pułku Artylerii Ciężkiej w Budapeszcie. Skierowany został do Szkoły Oficerów Rezerwy Artylerii w Hajmasker. 8 grudnia 1918 wstąpił do Wojska Polskiego, do 1 Pułku Artylerii Ciężkiej w Krakowie, z którym wyruszył na front. W listopadzie 1919 awansował do stopnia podporucznika. Po zakończeniu działań wojennych, od 15 marca 1921 szkolił się w Centrum Wyszkolenia Artylerii nr.2 w Toruniu. Po kursie był starszym oficerem, a następnie dowódcą baterii w 1. Pułku Artylerii Ciężkiej, a od września 1923 adjutantem dyonu. Od kwietnia do listopada 1926 roku uczestniczył w kursie aplikacyjnym pilotów przy 3 PL w Poznaniu. Jako pilot został przeniesiony do kopusu oficerów lotnictwa, gdzie pełnił służbę w w 31, a następnie w w 32 eskadrze liniowej 3 Pułku Lotniczego. W roku 1932 był komendantem ośrodka. Po studiach w Wyższej Szkole Lotniczej, jako oficer dyplomowany od listopada 1937 roku, służąc w 3 Pułki Lotniczym był II oficerem sztabu. Od 18 sierpnia 1938 roku pełnił funkcję dowódcy dyonu szkolnego w 2 PL w Krakowie. Po kampanii wrześniowej w dniu 7 grudnia 1939 roku przybył z pierwszą grupą 12 oficerów, 38 pododoficrów i szeregowych lotników polskich, pod jego komendą do Wielkiej Brytanii. Następnego dnia zostali oficialnie przedstawieni oficerom RAF'u na stacji Eastchurch, przez G/Capt A.P. Davidson'a. W tym dniu został ogłoszony Rozkaz Dzienny - treści następującej: - "The first detachment of the Polish Air Force arrived today for embodiment in the British Air Force. A most cordial welcome is extended to them from all ranks of R.A.F. Station Eastchurch" ("Pierwszy kontygnent Polskich Sił Powietrznych przybył dzisiaj aby przyłączyć się do Brytyjskich Sił Powietrznych. Bardzo serdeczne przywitanie jest dla nich skierowane od personelu wszystkich stopni Stacji RAF'u Eastchurch").     
Major Adam Kropiński, po przeszkoleniu na sprzęcie brytyjskim został instruktorem pilotażu w 18 OTU w Bramcote. W czerwcu 1942 otrzymał przydział do 300DB "Ziemi Mazowieckiej", gdzie w listopadzie 1942 roku został jego dowódcą. Po przekazaniu obowiązków dowódcy, służył w Inspektoracie Polskich Sił Powietrznych, pełniąc funkcję oficera łącznikowego na stacji RAF Hemswell, następnie Faldingworth. W latach 1944-1945 był członkiem Polskiej Misji Wojskowej przy Naczelnym Dowództwie Alianckich Sił Ekspedycyjnych. Po demobilizacji wyjechał do Kanady. Zmarł w Vancouver Kanada - pochowany na Mountain View Cemetery Vancouver The War Vereran Section (Horn 2/15/45) Kanada.    
    
Opracowanie: Chris Kropinski (syn)    
    
Kropiński Adam Bolesław urodził się w m. Przemyśl w rodzinie Bolesława Włodzimierza i Angeli Marii Kropińskich (W. Grudniak).
Gallery
Fotka Fotka