Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Leon
LoriaUpdated: 2013-02-11
Rank
ppłk.pil.obs./Departament M.S.W./

Date of birth
1883-11-05

Date of death
1932-04-08

Cemetery
Grave
Kwatera: B 17 Rząd: 8, Grób: 4
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
Info. i zdjęcie portretowe "Ku czci poległych lotników" - Wojciech Małecki via W. Grudniak    
Informacja: pl.wikipedia.org/wiki/Leon_Loria     
    
Urodził się 5 listopada 1883 r. w Warszawie. Był absolwentem jednego z krakowskich gimnazjów. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po skończonych studiach otrzymał stopień naukowy doktora prawa.    
    
Przygodę z wojskiem rozpoczął na początku sierpnia 1914 r. Rozpoczął ją w szeregach strzeleckich podległych przyszłemu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. ego. W czasie I wojny światowej służył w 1. pułku ułanów i 1. pułku artylerii Legionów Polskich. Po kryzysie przysięgowym latem 1917 r. rozpoczął pracę zawodową. Pracował jako sędzia. Należał do Polskiej Organizacji Wojskowej.    
    
W listopadzie 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Do kwietnia1919 r. pełnił funkcję oficera ordynansowego Naczelnego Wodza. Był absolwentem Szkoły Pilotów w Warszawie. Od lutego 1920 r. brał udział w wojnie polsko - radzieckiej. Był obserwatorem 1. wielkopolskiej eskadry lotniczej.    
    
Po zakończeniu wojny w pierwszych dniach stycznia 1921 r. objął dowodzenie 12. eskadry wywiadowczej. Od sierpnia tego samego roku dowodził I. dywizjonem wywiadowczym. W 1923 r. rozpoczął szkolenie lotnicze w Niższej Szkole Pilotów. Szkoła mieściła się Bydgoszczy. Po jej ukończeniu wrócił na wcześniejsze stanowisko. 2 kwietnia 1924 r. awansował na stopień podpułkownika.    
    
Od marca 1925 r. pełnił funkcję zastępcy dowódcy 1. Pułku Lotniczego. 20 października 1926 r. został mianowany komendantem Głównego Portu Lotniczego w Warszawie. Od listopada 1928 r. pracował w Departamencie Lotnictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych. Od pierwszych dni lipca 1929 r. pozostawał w dyspozycji szefa Sztabu Głównego. 30 kwietnia 1930 r. ze względu na stan zdrowia został przeniesiony w stan spoczynku. Po odejściu z wojska pracował jako radca prawny. Był członkiem Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego. Zmarł 8 kwietnia 1932 roku w Zakopanem. Pochowany został w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI