Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7463 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Alfred
Leszczuk



Lista Krzystka Updated: 2013-11-19
Official Number
793819

Rank
polski: sierż.elektr./307 DMN, 304 DB, 317 DM/
brytyjski: Cpl

Date of birth
1907-02-15

Date of death
1969-12-09

Cemetery
mapa
Kłodzko, Dusznicka - cmentarz komunalny
Wsp. 50.440654, 16.637709

Grave
sektor B7; rząd 2; grób 1
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Link do zapalenia wirtualnego znicza: klodzko.artlookgallery.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=11809&inni=0&cinki=1     
Zdjęcie lotnika i nagrobka: Paweł Leszczuk    
    
Alfred Leszczuk urodził się we Lwowie w rodzinie Franciszka i Anieli Leszczuków (W. Grudniak).     
    
Biogram: Paweł Leszczuk     
Sierżant Alfred Leszczuk urodził się 7 lutego 1907 we Lwowie. Będąc 12 letnim chłopcem, w październiku 1918, brał udział w obronie Lwowa w ramach Ochotniczego Batalionu Obrony Lwowa. Za ten czyn został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa. Z zawodu był elektromechanikiem. Przeszkolenie wojskowe o specjalizacji radiomechanik zdobył na przełomie lat 1928/1929 w 4 Pułku Lotniczym eskadra 61 (Skniłów), gdzie powierzono mu stanowisko naczelnego elektromechanika. W dniu 28.03.1929 po awansie na st. szeregowego został przeniesiony do 6 Pułku Lotniczego eskadra 61. W dniu 15.09.1930 roku został zwolniony do rezerwy.     
Zmobilizowany do wojska w dniu 24.08.1939 do 6 Pułku Lotniczego. W dniach od 01.09.1939 do 17.09.1939 służył w 161 Eskadrze Myśliwskiej na lotnisku Widzew-Ksawerów k/Łodzi wchodzącej w skład 3 Dywizjonu Myśliwskiego 6 Pułku Lotniczego we Lwowie. W dniu 17.09.1939 (w dniu agresji ZSRR na Polskę) przekroczył granicę polsko-rumuńską, po czym w dniach od 18.09.1939 do 01.10.1939 odbywał podroż po Rumunii i ostatecznie dotarł do tymczasowego obozu internowania Polaków w Craiova, gdzie przebywał w okresie od 01.10.1939 do 18.12.1939 roku. Od 18.12.1939 do 01.03.1940 przebywał w obozie wojskowym w Târgu Jiu, również w Rumunii. Do Polskich Sił Powietrznych we Francji Alfred przydzielony został 01.03.1940 a w dniu 02.03.1940 rozpoczął swą miesięczną podróż krajami południowej Europy. W dniu 02.04.1940 po przybyciu do Francji, zakwaterowany został w wojskowym obozie armii francuskiej w Carpiagne, położonym na południe od Marsyli a następnie 06.04.1940 wcielony do obozu Lyon.     
W dniu 24.06.1940 r. na pokładzie brytyjskiego statku SS Arandora Star ewakuował się z Francji do Angli. W dniu 27.06.1940 Alfred wcielony został do ob. Kirkham w Wielkiej Brytanii. Od 01.07.1940 do 09.06.1947 służył w ramach Polskich Siłach Powietrznych pod brytyjskim dowództwem (R.A.F.). Otrzymał numer ewidencyjny 793819. Od 29.09.1940 (23.09.1940-z angielskich dok.) przydzielony został do 307 Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego "Lwowskich Puchaczy", który był jedynym myśliwskim nocnym dywizjonem utworzonym z dziesięciu dywizjonów w 1940 roku. Stacjonował wtedy w bazie Kirton in Lindsey. Kolejnymi lotniskami bazowania były: od 7 listopada 1940 - Jurby, od 8 stycznia 1941 - Squires Gate (jedna eskadra), od 23 stycznia 1941 - Squires Gate (cały Dywizjon) - 01.03.1941 awansowany został do stopnia plutonowego, od 26 marca 1941 - Colerne a od 26 kwietnia 1941 - Exeter. Od 31.10.1941 Alfred przeniesiony został do 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej im. ks. Józefa Poniatowskiego", który stacjonował wówczas w bazie RAF Lindholme. 25.02.1942 przeniesiony ewidencyjnie do Dywizjonu Zapasowego Blackpool. Kolejnymi bazami lotniczymi Dywizjonu 304 były: RAF Tiree (Hebrydy Wewnętrzne) od 10 maja 1942, RAF Dale od 13 czerwca 1942, RAF Talbenny od 3 listopada 1942, RAF Dale od 1 grudnia 1942, RAF Docking od 2 kwietnia 1943, RAF Davidstow Moor od 8 czerwca 1943, RAF Predannack od 13 grudnia 1943 oraz RAF Chivenor od 19 lutego 1944 r. Od 31.05.1944 przeniesiony do 317 Dywizjonu Myśliwskiego "Wileńskiego", który stacjonował na lotnisku w Fairlop a następnie od 15 września 1943 w Northolt, od 1 kwietnia 1944 w Deanland, od 26 kwietnia 1944 w Chailey, od 28 czerwca 1944 w Appledram, od 16 lipca 1944 w Ford, od 3 sierpnia 1944 w Plumetot, od 5 września 1944 w Londinieres, od 10 września 1944 w Vendeville, od 3 października 1944 w Deurne, od 11 października 1944 w St. Denijs Westrem, od 13 stycznia 1945 w Grimbergen, od 9 marca 1945 w Gilze Rijen, od 13 kwietnia 1945 w Nordhon, od 30 kwietnia 1945 w Verrelbusch i od 10 września 1945 do 28 listopada 1946 w Ahlborn. 01.03.1946 awansowany do stopnia sierżanta. W 1946 r. został odznaczony Medalem Lotniczym po raz 1-szy (Legitymacja Nr. 5129 podpis Szef Oddziału Personalnego PPŁK. PIL. K. BENZ.) Rozk.D.S.P. Nr.14/46 z dnia 25.05.1946.     
Został zdemobilizowany w dniu 09.06.1947. W tym samym roku powrócił do Polski. Dołączył do żony i dwójki dzieci, które po wyjeździe ze Lwowa w 1945 roku osiadł w Kłodzku w woj. dolnośląskim.    
Gallery
Fotka Fotka