Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8478 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Longin
FurmanekUpdated: 2013-12-04
Rank
Kpr.nadterm.pil.instr./CWL-1/

Date of birth
1914-12-15

Date of death
1939-08-29

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Pamięci poległych lotników 1933-1939" A. Popiel    
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel     
Zdj.: Wiesław Grudniak     
    
Longin Furmanek urodził się w stolicy Polski Warszawie 15 grudnia 1914 r. Swoją przygodę z wojskiem rozpoczął jako ochotnik. Mając skończoną szkołę elektrotechniczną został skierowany do oddziału elektrotechnicznego. Ten stacjonował w Nowym Dworze Mazowieckim. Nie zamierzał jednak swojego przyszłego życia spędzić w takiej właśnie formacji. Planował że zostanie w wojsku w służbie zawodowej związanej z lotnictwem. Miał do tego przygotowanie. Wcześniej ukończył kurs szybowcowy. Służąc we wspomnianym oddziale elektrotechnicznym wystąpił do przełożonych z podaniem o przydział do lotnictwa. Nie było przeszkód. Podanie zostało rozpatrzone pozytywnie. Longin zostaje przeniesiony do lotnictwa. Rozpoczyna służbę w 1. Pułku Lotniczym stacjonującym na lotnisku Okęcie w jego rodzinnym mieście. Kończy odpowiednio Kurs Pilotażu i Kurs Wyższego Pilotażu. Lata na Breguetach a po ich wymianie na ?Karasiach?. Przechodzi kurs instruktorski w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa mającego siedzibę w Dęblinie. Ma to miejsce w 1937 r. Jako instruktor zostaje przydzielony do eskadry szkolnej Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Ginie śmiercią lotnika 29 sierpnia 1939 r. Tego dnia jego samolot zderza się w powietrzu z innym samolotem. Lotnicy ćwiczyli strzelanie do holowanego rękawa. Wypadek miał miejsce nad Dęblinem. Longin Furmanek początkowo był pochowany na cmentarzu wojskowym w Dęblinie a następnie ( po blisko 30 latach ) ekshumowany przez rodzinę do grobu znajdującego się na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka
 
 
Comments
  • 2016-04-06 tomasz sobiecki
    Mój dziadek kpr.pil. Kazimierz Rydzewski razem z pilotem Furmankiem był w 1937 roku w Eskadrze Ćwiczebnej w 1PL w Warszawie. Szukam kontaktu do rodziny lotnika, może zachowały się zdjęcia na których jest również mój dziadek, pozdrawiam T.