Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7840 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Leopold
SkwierczyńskiLista Krzystka Updated: 2014-02-27
Official Number
P-0988

Rank
polski: kpt.obs./Inspektorat PSP/
brytyjski: F/O

Date of birth
1905-12-24

Date of death
1959-09-16

Cemetery
mapa
Kraków, Rakowicka - Cmentarz Rakowicki
Wsp. 50.073303, 19.956256

Grave
kwatera XIXA, rząd ? Zach. miejsce 2
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
"Cichociemni" J. Tucholski    
Informacja: pl.wikipedia.org/wiki/Leopold_Skwierczyński    
www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/leopold-skwierczynski     
    
Skwierczyński Leopold urodził się w m. Husinka w rodzinie Józefa i Aurelii(Amelii), Stanisławy Skwierczyńskich (W. Grudniak).     
    
Leopold Skwierczyński przyszedł na świat 24 grudnia 1905 r. Po ukończeniu nauki w gimnazjum i otrzymaniu świadectwa maturalnego odbył służbą wojskową. Po jej odbyciu rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji. Nie ukończył studiów. Przeniósł się do innej uczelni. Był nim Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. Ukończył go w 1933 r. Występował na scenach stołecznych i poza Warszawą.    
    
Po mobilizacji w pamiętnym 1939 r. znalazł się między lotnikami 1. Pułku Lotniczego. Razem z nimi 18 września 1939 r. opuścił Polskę. Trafił do obozu dla internowanych. W listopadzie 1939 r. znalazł się we Francji. Tu u naszego sojusznika trafił do kolegów przebywających w bazie lotniczej Lyon ? Bron. Nie brał udziału w walkach pod niebem Francji. W bazie był oficerem oświatowym. Będąc aktorem grał w Teatrze Polskim stolicy nad Sekwaną. Gdy spadkobiercy Napoleona I Bonapartego skapitulowali przed wojskami III Rzeszy, Leopold ruszył za bronią na Wyspę Ostatniej Nadziei. Tu w Wielkiej Brytanii znalazł się jak wielu naszych spadkobierców Ikara w służbie Marsa w Blackpool. Nie było mu dane walczyć. Pracował w Wydziale Oświaty. Prowadził ?Lotniczą Czołówkę Teatralną". Między jej aktorami znajdował się przyszły odtwórca Zagłoby, znany nam Mieczysław Pawlikowski.    
    
Leopold nie mogący zostać lotnikiem nie chciał siedzieć z założonymi rękami gdy inni się biją. Chciał walczyć. Zgłosił się do tych którzy mieli wrócić do Polski najkrótszą drogą. Pomyślnie przeszedł niezbędne przeszkolenie. W połowie grudnia 1943 r. został zaprzysiężony. Z Wielkiej Brytanii trafił do Włoch. Nocą z 16 na 17 kwietnia 1944 r. wrócił do okupowanej Polski. Został zrzucony na placówkę w okolicach Sochaczewa. Z tej otrzymał przydział do syreniego grodu. W Warszawie był przydzielony do Wydziału Lotnictwa Oddziału III Operacyjnego Komendy Głównej Armii Krajowej.    
    
Wybuch Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 r. zastał na Ochocie. Nie cieszył się długo wolnością. Aresztowany trafił do obozu w Pruszkowie. Z tego uciekł. Przedostał się do Krakowa. Tu w cieniu Wawelu miał okazję do dalszego działania w Komendzie Głównej Armii Krajowej i Wydziale Lotnictwa. W wyzwolonym przez Rosjan Krakowie został aresztowany w lutym 1945 r. Po wyjściu na wolność we wrześniu tego samego roku grał na deskach Teatru Starego. Nie pozostał w nowo wyzwolonej Polsce. Opuścił ją w sierpniu 1946 r. Po demobilizacji zajmował się aktorstwem. Dzięki pobytowi poza krajem uniknął represji władz wiernych polityce narzuconej przez Moskwę. Wrócił do Polski w maju 1957 r. Nowe władze w Warszawie doceniły jego działalność sceniczną. W latach 1957 ? 1959 był nie tylko aktorem. Był również wicedyrektorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. Leopold Skwierczyński zmarł 16 września 1959 r.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI