Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Andrzej
BłasikUpdated: 2014-05-13
Rank
gen. broni pil.

Date of birth
1962-10-11

Date of death
2010-04-10

Cemetery
Grave
Kwatera: K II Rząd: 1, Grób: 21
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Antologia pilotów wojskowych..." L. Kubacki
Gallery
Fotka
 
 
Comments
 • 2017-04-10 pietrzak jan
  OSTATNIE LĄDOWANIE W SMOLEŃSKU?    
  Wśród ofiar pamiętnej katastrofy smoleńskiej sprzed siedmiu lat, był pochodzący z powiatu poddębickiego dowódca Sił Powietrznych, generał pilot Andrzej Błasik    
      
  Ja nie myślałem, że kiedyś zostanie pilotem ? wspominał przed laty pochodzący z Wartkowic ojciec przyszłego generała, pan Eugeniusz Błasik. ? Pojawiające się na naszym niebie ?Iskry? i ?Migi? z jednostki wojskowej z pobliskiej Leźnicy Wielkiej, zupełnie go nie interesowały. Jego marzeniem była służba w? marynarce. Nieważne, wojennej czy handlowej. Chciał pływać.    
  Andrzej Błasik urodził się 11 października 1962 roku w Poddębicach, ale całe swoje młodzieńcze lata spędził w Wartkowicach. Tutaj jego rodzice, ojciec Eugeniusz i matka Marianna z Duralewskich byli powszechnie znanymi i szanowanymi nauczycielami w miejscowej Szkole Podstawowej. Tutaj też przyszły generał pobierał pierwszą edukację. Tak po latach wspominała swojego ucznia pani Maria Walczak: - Andrzej Błasik był bardzo zdolnym, kulturalnym i inteligentnym uczniem. Otrzymywał bardzo dobre oceny, a Jego ulubionymi przedmiotami były: matematyka, fizyka, historia, wychowanie fizyczne i śpiew. Był pełen energii i temperamentu oraz lubił występować na uroczystościach szkolnych, gdzie chętnie śpiewał. Był dobrym organizatorem, zawsze przewodził w grupie rówieśników i lubił dyskutować na różne tematy. Należał do harcerstwa, gdzie był przybocznym. Obserwując Jego zachowanie i cechy osobowe pewnego razu powiedziałam Mu, że zostanie generałem.    
  Jakże prorocze okazały się słowa nauczycielki biologii i wychowania fizycznego Andrzeja Błasika. Po ukończeniu podstawówki w 1977 roku przekroczył progi słynnej dęblińskiej ?Szkoły Orląt?. Tutaj ukończył najpierw Liceum Lotnicze, potem zaś w 1985 roku Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą. Na pierwsze stanowisko służbowe, pilota został skierowany do 8. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Mirosławcu. W 1987 roku został przeniesiony do 40. PLMB w Świdwinie. Tutaj przeszedł kolejne stopnie lotniczej kariery od starszego pilota do dowódcy eskadry. W latach 1993 do 1995 studiował w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, po ukończeniu której uzyskał dyplom i tytuł oficera dyplomowanego. Generał Błasik przechodził kolejne szczeble w polskich Siłach Powietrznych, by z dniem 19 kwietnia 2007 roku zostać ich dowódcą. W pamiętnym locie do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku towarzyszył swojemu Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych, Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.    
  Generał Błasik nigdy nie zapomniał gdzie są jego korzenie. Ostatni raz w rodzinnych Wartkowicach był w listopadzie 2009 roku na uroczystości nadania miejscowej szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego i wręczenia sztandaru. Powiedział wówczas: ?To właśnie ta mała ojczyzna, w której spędziłem dziecięce i młodzieńcze lata ukształtowała mnie. Tu spędziłem pierwszych osiem lat edukacji. Jako żołnierz i dowódca jestem dumny, iż patronem mojej szkoły został wielki patriota.?    
  Pamiętają także o swoim Generale miejscowe władze. Już po jego śmierci, 10 listopada 2010 roku radni powiatu poddębickiego nadali gen. Błasikowi tytuł ?Zasłużony dla Powiatu Poddębickiego.? W szczególny sposób uczcili go mieszkańcy Wartkowic. Przed szkołą do której uczęszczał stanął pomnik symbol, wzlatująca szkolno-bojowa ?Iskra?. Samolot ten i umieszczona u jego podnóża tablica, upamiętnia nie tylko zmarłego tragicznie gen. Błasika, ale także jeszcze pięciu innych pilotów z gminy Wartkowice, którzy zginęli śmiercią lotnika. W uroczystym odsłonięciu pomnika w dniu 1 września ubiegłego roku uczestniczyła także żona generała, Ewa Błasik. Wspominając ostatni pobyt męża w wartkowickiej szkole, powiedziała: ?Mój mąż był podwójnie dumny z tego wydarzenia. Mógł odwiedzić swoją dawną szkołę, w której historii uczyła jego mama, a z drugiej jako dowódca Sił Powietrznych mógł oddać hołd innemu sławnemu przywódcy. To właśnie wtedy mój mąż wyraził pragnienie, aby przed szkołą stanął samolot upamiętniający fenomen tego miejsca, czyli liczną grupę wartkowiczan, którzy pokochali groźny żywioł powietrza i oddali mu swoje życie jako lotnicy.? Pani Ewa Błasik przekazała wówczas do szkolnej izby tradycji generalską czapkę męża. Druga taka została przekazana wcześniej jako wotum do klasztoru ojców Paulinów na Jasnej Górze.    
  Z lotniczym pozdrowieniem    
  Cześć Jego pamięci!    
  JAN PIETRZAK