Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8493 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Franciszek
JedlińskiLista Krzystka Updated: 2016-08-05
Official Number
784077

Rank
polski: plut.żandarm.lotn.
brytyjski: Cpl

Date of birth
1905-01-26

Date of death
1981-02-24

Cemetery
mapa
Kramsk, Cmentarz Parafialny
Wsp. 52.267395, 18.421677

Grave
Rodzinny; S-A4; R-1; G-8
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Elżbieta Piasecka via listakrzystka.pl/?p=103840     
Link do zapalenia wirtualnego znicza:    
kramsk.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=21&inni=0&cinki=1     
    
Jedliński Franciszek urodził się w m. Wysokie, gm. Kramsk ... ().    
Zasadnicza służbę wojskową odbywał w lotnictwie, na Ławicy w Poznaniu. Potem pracował na kolei. W latach trzydziestych mieszkał z żoną i córką w Drohobyczu. Pracował w administracji policji II RP. W 1939 roku przez Rumunię i Węgry przedostał się do Francji. Z Marsylii płynął z wojskiem do Wielkiej Brytanii (chory, w gorączce leżał pod pokładem).    
Skierowano go na szkolenie wojskowe pod Edynburg. Otrzymał przydział i nr RAF 784077.    
Żona Franciszka Wacława (1913-1983) i córka Danuta ( 1930-2006) zostały zesłane do Kazachstanu. Udało im się przeżyć i wrócić do Polski w 1946 roku,. ( Danusia ze znaczną utratą słuchu po przebytej na zesłaniu, nieleczonej szkarlatynie).    
Franciszek służył na lotnisku, w łączności, gdzie podczas nalotu został ciężko ranny. Istnieje w rodzinie taki przekaz : Franek wyszedł przed hangar w nocy, w trakcie rozpoczynającego się nalotu. Zdążył wyrazić swój zachwyt na widok rozświetlających niebo rac -:\" Chłopaki jak pięknie, jak cudownie !\"- Spadająca bomba uczyniła go inwalidą na resztę życia. Usunięto mu nerkę.     
Wrócił do Polski w 1946 roku. Zamieszkał znów w Wysokiem ( powiat Konin). Angielska renta inwalidzka przeliczana po oficjalnym (złodziejskim, kursie) na nic nie starczała, więc mimo słabego zdrowia pracował w GS (Gminna Spółdzielnia). Po wojnie miał z żoną , z która nie widział się prawie 7 lat, jeszcze troje dzieci: Z całej czwórki żyje już tylko najmłodsza córka Hanna.    
Franciszek Jedliński zmarł w Wysokiem 24 lutego 1981 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kramsku.
Z wyrazami szacunku za pracę , którą Państwo wykonują dla naszej pamięci historycznej - Elżbieta Piasecka ( z domu Jedlińska).