Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8149 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Jan Henryk
JanczakLista Krzystka Updated: 2016-11-15
Official Number
703396

Rank
polski: mjr/plut. r-oper. 307 DMN/

brytyjski: LAC

Date of birth
1916-02-28

Date of death
2016-10-29

Cemetery
Grave
Kwatera: S-II-13, Rząd: 7, Grób:19
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
"Przez ciemnię nocy" Andrzej R. Janczak    
Informacja: Marek Rogusz    
    
Jan Henryk Janczak urodził się 28 lutego 1916 r. i zmarł 29 października 2016 r. w Warszawie. W latach 1937-1939 służył w 1. Pułku Lotniczym. Pułk stacjonował w syrenim grodzie. W pamiętnym z naszej historii wrześniu 1939 r, bronił Polski. Brał udział w bitwie pod Kockiem. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie". W październiku 1939 roku został aresztowany przez NKWD. Deportowany na północ ZSRR był więziony w stalinowskich łagrach Workuty. Wyszedł na wolność jesienią 1941 r. Zawdzięczał ją traktatowi jaki został podpisany przez Sikorskiego z Majskim. Będąc na wolności wrócił do wojska. Wstąpił do Armii Polskiej tworzonej na terenie ZSRR.    
    
Od lipca 1942 r. rozpoczął służbę w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei w 1943 r. latał w polskim dywizjonie myśliwskim. Był nim 307. Nocny Dywizjon Myśliwski Lwowski. Latem 1944 r. razem 131. Polskim Skrzydłem Myśliwskiego brał udział w lądowaniu aliantów.    
    
Nie pozostał na emigracji poza Polską. W nowej powojennej Ojczyźnie znalazł się w listopadzie 1946 r. Pracę podjął początkowo w PLL LOT a następnie Zarządzie Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. Był między innymi radiotelegrafistą i kontrolerem ruchu lotniczego. W 1977 r. odszedł na emeryturę. Pracując jako kontroler nie zapomniał o młodzieży. Wychował dla Polski przyszłe pokolenie kontrolerów ruchu lotniczego. Współtworzył Stowarzyszenie Lotników Polskich. Był autorem książek: "Podcięte skrzydła", "Na śniegach Kołtubanki i piaskach Kermine" i "Halo, tu Okęcie wieża!". Zagrał w dwóch filmach fabularnych: "Dwaj panowie N" i "Przerwany lot". Na stronach i kadrach można doszukać się związków z jego osobistymi przeżyciami.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI