Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

WITOLD EUGENIUSZ
MAŁKIEWICZLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-1645

Rank
polski: ppor.pil/58 OTU/
brytyjski: P/O

Date of birth
1918-02-08

Date of death
1942-04-17

Cemetery
mapa
Grangemouth (Grandsable) Cemetery
Wsp. 55.995446, -3.726671

Grave
War Graves Plot Section 1 Joint Grave 24.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..."    
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: www.militaryphotos.net/     
    
Rodzicami Witolda Eugeniusza Małkiewicza byli Genowefa Konstancja Małkiewicz (z d. Pilewska) i Józef Małkiewicz. Matka Witolda urodziła się 11 III 1890 r. w Bobrownikach (pow. lipnowski). Zmarła 1 XII 1964 r. w Lipnie. Jej mąż Józef urodził się 26 I 1894 r. w Skępem. Zmarł 18 I 1971 r. w Lipnie.     
Po ślubie Państwo Małkiewiczowie zamieszkali w Skępem. Ich syn Witold Eugeniusz Małkiewicz urodził się 8 II 1918 r. w Skępem. Mieszkał wraz z rodzicami Genowefą K. Małkiewicz i Józefem Małkiewiczem w Rynku. Mieli czworo dzieci - dwie córki (Halina i Krystyna) oraz dwóch synów (Witold i Zdzisław)(1) .     
W styczniu 1939 r. Witold - miał wtedy 21 lat - wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa (SPL) w Dęblinie. Gdy wybuchła II wojna światowa, przedostał się do Wielkiej Brytanii. Odbył przeszkolenie, a następnie praktykę w jednostce współpracy z obroną przeciwlotniczą 7 Anti Aircraft Cooperation Unit. W październiku 1941 r. promowano go na stopień oficerski. W III 1942 r. podporucznik pilot W. E. Małkiewicz został skierowany na przeszkolenie myśliwskie do jednostki wyszkolenia bojowego 58 Operational Training Unit (58 OTU) w bazie RAF Grangemouth.     
Zginął podczas lotu treningowego 17 IV 1942 r. Jego samolot Spitfire I (numer ewidencyjny RAF X4905) zderzył się w powietrzu ze Spitfirem I (nr R7073) kaprala pilota Tadeusza Siemieńczuka. Było to w Grangemouth. Obaj piloci zginęli. Szczątki samolotów spadły w miejscowości Falkirk w Stirlingshire w Szkocji. Piloci zostali pochowani w jednym grobie na cmentarzu Grandsable Grangemouth w Szkocji. Witold E. Małkiewicz miał 24 lata.     
"Byłem świadkiem wielkiej tragedii w rodzinie Małkiewiczów, kiedy nadeszła wiadomość z Wielkiej Brytanii o losie ich ukochanego syna Witolda Małkiewicza. Podczas wojny nie mieli z nim kontaktu. Witek zginął śmiercią lotnika nad Szkocją. Wszystkie odznaczenia, jakie Ciotka otrzymała, rozżalona wrzuciła do Jeziora Skępskiego"(2) - napisał autor książki o rodzie Pilewskich.     
Rodzice W. E. Małkiewicza przeprowadzili się w 1945 r. do Radomic w gminie Lipno. Potem zamieszkali w Lipnie. Tu zostali pochowani na cmentarzu parafialnym. Na nagrobnej płycie znajduje się także imię i nazwisko Witolda E. Małkiewicza.     
    
Bożena Ciesielska    
    
(1) Relacja Aleksandry Furmańskiej - wnuczki Genowefy i Józefa Małkiewiczów.    
(2) "Pilewscy. Saga ostatniego rodu Wielkich Prusów", Praca zbiorowa pod redakcją Sławomira Klec-Pilewskiego, Warszawa 2004, s. 141-142.     
    
Gallery
Fotka Fotka