Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

ZBIGNIEW Zygmunt
OSUCHOWSKILista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-0266

Rank
polski: kpt.obs./300 DB/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1909-01-22

Date of death
1944-10-14

Cemetery
mapa
Kleve - Reichswald Forest War Cemetery
Wsp. 51.741221, 6.082045

Grave
20. F. 14.
Photo of grave

Country
Niemcy

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..."     
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdj. grobu: www.polishwargraves.nl     
    
Zbigniew Osuchowski przyszedł na świat w Warszawie 22 stycznia 1909 r. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie otrzymał przydział do 6 Pułku Lotniczego. Stacjonował we Lwowie. Rok po awansie na stopień oficerski porucznika został wysłany na studia. Studiował w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego. Po jego ukończeniu został przyjęty do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1. Był w jego murach instruktorem wychowania fizycznego.    
    
W kampanii wrześniowej 1939 r. dowodził 1 Plutonem Eskadry Ćwiczebnej Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Razem ze swoimi uczniami wykonywał loty rozpoznawcze. 22 września drogą powietrzną przekroczył granicę z Rumunią.    
    
Będąc na Wyspie Ostatniej Nadziei to jest w Wielkiej Brytanii przeszedł przeszkolenie lotnicze w Air Navigatior School i uzupełnił je w Air Observer Navigator School. Mając wyniesioną z nich wiedzę przeszedł do? 18 Operation Training Unit. Tu po zgraniu się z załogą otrzymał przydział do jednostki bojowej. Trafił do polskiego 300 polskiego Dywizjonu Bombowego imienia Ziemi Mazowieckiej.    
    
Zginął śmiercią lotnika 14 października 1944 r. Tego dnia wykonywał lot w ramach II tury operacyjnej. Celem nalotu było bombardowanie Duisburga. Bombowiec polskiego lotnika został trafiony ogniem artylerii przeciwlotniczej usytuowanej pod Kirchellen. Prawie cała załoga zginęła na miejscu. Kapitan obserwator Zbigniew Osuchowski został pochowany z dala od Polski. Spoczywa na cmentarzu w Reichswald Forest.     
    
Opracowanie: Konrad RYDOŁOWSKI