Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8355 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

ADAM
PRODANLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-1052

Rank
polski: kpt.pil./10 AOS/
brytyjski: F/O

Date of birth
1897-04-24

Date of death
1942-01-24

Cemetery
Grave
War Graves Group Section A Grave 244.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: Ramcal.    
Dzięki uprzejmości Pana Konrada Strzeleckiego. Biografia: www.historia.swidnik.net/osoba-1203     
    
Kpt. pil. Adam Prodan, oficer lotnictwa, ur. 24 kwietnia 1897 r. w Czerniowcach (obecnie Ukraina). Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. jako oficer 2. Pułku Piechoty Legionów. Po zakończeniu działań wojennych zgłosił się na kurs pilotażu i w 1925 r. został przeniesiony do korpusu oficerów lotnictwa w stopniu porucznika. Przydzielony do 1. Pułku Lotniczego w Warszawie, pełnił funkcję szefa pilotów w nowo formowanej 14. eskadrze niszczycielskiej.     
Z uwagi na wiek przeniesiony został do szkolnictwa i był komendantem Przysposobienia Wojskowego Lotniczego w Świdniku prawdopodobnie od 1937 r. We wrześniu 1939 r., po ewakuacji do Rumunii, dowodził grupą lotników przeznaczonych do ewakuacji do Francji. We Francji bez przydziału. Po przedostaniu się do Anglii, jako pilot skierowany został do 10 AOS w Dumfries w Szkocji.    
W swojej książce ?Bomby poszły? (s. 58) wychowanek Prodana, Henryk Kwiatkowski, wspominał: ?Chciałem przelecieć nad miejscowością Dumfries, w której znajdowała się szkoła nawigatorów, a w niej wielu Polaków. Między innymi przebywał tam mój komendant ze Świdnika kapitan Prodan, który jak inni piloci woził nawigatorów na samolotach dwusilnikowych typu Anson i Botha. Właściwie mogę powiedzieć, że znaliśmy się dobrze, gdyż oni latali w dzień i w nocy na różne zadania nawigacyjne i często spotykaliśmy się w powietrzu. Szkoła w Dumfries stała na bardzo wysokim poziomie, a jej absolwenci kierowani byli do załóg bombowych.?     
Adam Prodan zmarł 24 stycznia 1942 r. śmiercią naturalną. Pochowany został na cmentarzu rzymsko-katolickim św. Andrzeja w Dumfries, w grupie grobów wojennych (sekcja A, grób nr 244). Za udział w wojnie polsko-sowieckiej odznaczony był dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Niepodległości.